Spis treści
Poradnik krok po kroku jak nakładać mikrocement na posadzkę
Microcement e-concreto to doskonałej jakości wytrzymała, bezszwowa powłoka cementowa o szerokiej gamie zastosowań, wykończeń i kolorów. Ma dużą odporność na ścieranie. Cienka powłoka ma wysoką wytrzymałość i silną przyczepność do każdego rodzaju podłoża – betonu, zaprawy cementowej, ceramiki, gipsu, płyty gipsowej i innych. Jest świetnym rozwiązaniem w przestrzeniach wyłożonych wcześniej płytkami, gdyż pozwala uniknąć usuwania starej nawierzchni.
Jak wykonać mikrocement e-concreto na posadzce?
Do wykonania mikrocementu na posadzce (standardowe podłoża) będziemy potrzebować:
- Mikrocement na POSADZKI – ZESTAW na 15 m2
- Narzędzia: wałek z kuwetą, wiertarka z mieszadłem, kielnia, paca weneck
Etap I. Gruntowanie
Aby wyrównać i ograniczyć chłonność, równą, oczyszczoną i odpyloną powierzchnię wylewki betonowej należy zagruntować gruntem penetrującym e-concreto. Grunt nałożyć starannie i równomiernie szczotką/ławkowcem lub wałkiem i pozostawić do wyschnięcia (min. 2 godziny w temp 20C).
Etap II. Aplikacja Microbazy BASE 500
Film instruktażowy – Aplikacja Microbazy BASE 500
BASE 500 to mineralna warstwa wzmacniająco-wyrównująca na bazie spoiw cementowych i starannie wyselekcjonowanego kwarcu z dodatkiem polimerów. Przeznaczona do stosowania jako podkład pod systemy e-concreto w szczególności pod mikrocement, mikrobeton i beton architektoniczny. Microbaza utwardza podłoże, ogranicza i wyrównuje jego chłonność. BASE 500 zawiera ziarno o frakcji 0,5 mm. Nadaje się do aplikacji na gruntowane wylewki betonowe, tynki cementowe, płyty OSB, płytki gresowe i ceramiczne, elementy PVC itp.
Możliwość aplikacji jedno- lub dwuwarstwowej. Przeznaczona do stosowania na podłogi, ściany, sufity, wewnątrz i na zewnątrz budynków. Zaleca się by powierzchnia pod aplikację Microbazy była stabilna, czysta, wolna od kurzu i innych zanieczyszczeń i całkowicie sucha. Należy unikać aplikacji przy zbyt niskiej lub wysokiej wilgotności powietrza, w przeciągach oraz miejscach nasłonecznionych.
Microbazę należy przygotować w ilości adekwatnej do wielkości pokrywanej powierzchni. Do aplikacji na powierzchnie pionowe BASE 500 rozrobić w proporcji 4 części produktu do 1 części czystej wody. Wymieszać starannie i dokładnie, odstawić na 3-5 minut i przemieszać ponownie. W razie potrzeby dodatkowo rozcieńczyć. Maksymalne rozcieńczenie 2:1 z czystą wodą stosuje się w przypadku gdy Microbaza ma zostać wylana na powierzchni poziomej (np. podłoga). Po rozrobieniu produkt nadaje się do użycia w czasie ok. 2 godzin.
Etap III. Aplikacja Finish 20um Microcement
Film instruktażowy – Nakładanie pierwszej warstwy mikrocementu
Film instruktażowy – Nakładanie drugiej warstwy mikrocementu
Zaleca się by powierzchnia pod Finish 20µm Mikrocement była równa, stabilna, czysta, wolna od kurzu i innych zanieczyszczeń oraz całkowicie sucha. Należy przenieść wszystkie technologiczne dylatacje. Unikać aplikacji przy zbyt niskiej lub wysokiej wilgotności powietrza, w przeciągach oraz miejscach nasłonecznionych. Na równych i mocnych podłożach Finish 20µm Mikrocement aplikuje się standardowo w dwóch warstwach.
Finish 20µm przygotować w ilości odpowiedniej do wielkości pokrywanej powierzchni. Do wykonania pierwszej warstwy, Mikrocement zalecamy rozrobić w stosunku 2,5 do 1 z czystą wodą. Wymieszać dokładnie, odstawić na 3-5 minut i przemieszać ponownie. W razie potrzeby dodatkowo rozcieńczyć. Maksymalne rozcieńczenie 2 do 1 z czystą wodą, stosuje się w przypadku aplikacji kolejnej warstwy/warstw.
Po rozrobieniu produkt nadaje się do użycia w czasie ok. 3 h. W czasie krótkich przerw w aplik
acji, rozrobiony produkt należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, co spowolni czas wiązania.
Finish 20 µm można nanosić pacą wenecką (stalowa) lub pacą plastikową. Zaleca się aplikac
ję produktu jednorazowo na całej powierzchni „mokre w mokre”, tak by nie powstały łączenia, w jak najcieńszej, równej warstwie ok. 0,5 mm, co pozwala na osiągnięcie doskonałego efektu końcowego.
Standardowa aplikacja na dwie warstwy. Kolejną warstwę nakładać po utwardzeniu pierwszej. Poszczególne warstwy Mikrocementu mogą być nakładane w różnych kolorach, co pozwala na uzyskanie niepowtarzalnych efektów. Należy pamiętać, iż Finish 20 µm jest produkowany na bazie surowców mineralnych, dlatego też jego odcień może różnić się w zależności od partii produkcyjnej, a ilość wody użytej do rozrobienia produktu oraz sposób aplikacji mają wpływ odcień finalny.
Aplikację prowadzić w temperaturze +5ºC do +25ºC. Temperatura optymalna 20ºC. Zbyt wysoka wilgotność powietrza opóźnia proces wiązania, a zbyt niska przyspiesza. Nie należy aplikować produktu w przeciągach, w miejscach nasłonecznionych oraz podczas opadów.
W czasie wysychania (ok.1 h od nałożenia warstwy ok. 0,5 mm w temp. ok. 20C) produkt można dodatkowo wygładzić czystą i suchą pacą, co pozwoli uzyskać równą i gładką powierzchnię. Wygładzanie wysychającego Mikrocementu pacą pozwala na powstawanie charakterystycznych przepaleń/efektów przypominających strukturę marmuru. Po utwardzeniu powierzchni ewentualne nierówności można szlifować, a następnie dokładnie odpylić. Tak powstała powłoka jest trwała i niskonasiąkliwa. W celu jej użytkowania wymagane jest zabezpieczenie lakierem EXOO.
Etap IV. Zabezpieczenie powierzchni systemem EXOO
Film instruktażowy – Zabezpieczenie mikrocementu za pomocą EXOO SEALER G-1200
Film instruktażowy – Zabezpieczenie mikrocementu lakierem EXOO TOPCOAT L-2200
W pierwszej kolejności wyschniętą powierzchnię mikrocementu należy pokryć jednokomponentowym, wodnym preparatem EXOO Sealer G-1200, w celu ograniczenia i wyrównania chłonności. Produkt gotowy do aplikacji. Przed użyciem wymieszać. Nanosić starannie i równomiernie na powierzchniach gładkich (np. mikrocement) wałkiem z włosiem ok. 4-6 mm, a na porowatych (np. mikrobeton) ok. 8-10 mm.
W zależności od chłonności podłoża nałożyć 1 lub 2 cienkie warstwy, tak by nie pozostawić miejsc pominiętych, ale też nie stworzyć kałuży (w razie potrzeby nadmiar nałożonego gruntu zebrać microfibrą). Wyschnięcie gruntu następuje po ok. 2 h od aplikacji w temp. ok. 21ºC.
Narzędzia umyć dokładnie czystą wodą niezwłocznie po zakończeniu prac.
Kolejnym etapem zabezpieczenia powierzchni mikrocementu jest nałożenie lakieru poliuretanow
ego EXOO Topcoat L-2200. Tworzy on unikalną, aksamitną powłokę (efekt soft touch). Powłoka uzyskana dzięki zastosowaniu EXOO Topcoat L-2200 jest w 100% wodoodporna i może być myta czy szorowana powszechnie dostępnymi środkami czyszczącymi. Do stosowania na zewnątrz i wewnątrz budynków.
Bezpośrednio przed użyciem należy wymieszać (przez ok. 3 min.) składnik A (1 część) ze składnikiem B (0,25 części).
Lakier EXOO Topcoat L-2200 nadaje się do wykorzystania w czasie ok. 3 h od chwili wymieszania obu składników (A i B). Nanosić starannie i równomiernie wałkiem na powierzchniach gładkich z włosiem ok. 6 mm, a na porowatych ok. 10 mm. Zaleca się nałożenie dwóch warstw lakieru. Drugą warstwę nałożyć po wyschnięciu pierwszej jednak nie wcześniej niż po upływie 24 h (w temp. ok. 21C). W celu zapewnienia właściwej przyczepności, aplikując drugą warstwę w późniejszym czasie niż 48 h od nałożenia pierwszej, zaleca się zmatowienie pierwszej warstwy papierem ściernym o gradacji P320 – P400 i staranne odpylenie powierzchni.
Ruch pieszy możliwy po upływie 24 h od nałożenia ostatniej warstwy lakieru EXOO Topcoat L-2200. Pełne utwardzenie powłoki następuje po ok. 14 dniach od aplikacji w temp. ok. 21ºC. Narzędzia umyć dokładnie czystą wodą niezwłocznie po zakończeniu prac.
Zapraszamy na bezpłatne szkolenia z aplikacji mikrocementu e-concreto 509 834 050
rLJfweTFpRSKdVPg